POST SEASON AWARDS & HONORS
2023 - 2024
NYS SCHOLAR ATHLETE TEAMS
These teams have maintained a 90% GPA or better
throughout their respective season
2023-2024 NYS SCHOLAR ATHLETE TEAMS
GIRLS BASKETBALL
GYMNASTICS
GIRLS BOWLING
BOYS BOWLING
GIRLS WINTER TRACK
BOYS WINTER TRACK
BOYS SWIMMING & DIVING
WINTER CHEERLEADING
GIRLS SOCCER
GIRLS SWIMMING & DIVING
GIRLS CROSS COUNTRY
FALL CHEERLEADING
KICKLINE
GIRLS TENNIS
GIRLS VOLLEYBALL
BOYS CROSS COUNTRY
BOYS VOLLEYBALL
POST SEASON HONORS
FALL POST SEASON HONORS
WINTER TRACK
All County – Dylan Donegan
Dylan Donegan - Conference Champion 55m dash,
Dylan Donegan - County Class 'A' silver medalist, NYS 17th out of 40
Madison Tarra - County Class 'A 'top 10 in Shot Put
MVP- Dylan Donegan
Most Improved Player Award – David Lee
Sportsmanship Award – Christopher Costa Connors
Coaches Award – Garret Viola
Spirit Award – Jason Mathew
MVP- Madison Tarra
Most Improved Player Award – Emmanuela Blanco
Sportsmanship Award – Mayelie Mena
Coaches Award – Allison Chun
Spirit Award – Carla Alvarado Martinez
BOYS SWIMMING & DIVING
All Conference 200 free - Connor Chaplin
All Conference 50 free - Justin Beatty
All conference 500 free - Connor Chaplin
All conference 500 free - Joseph Adames
All Conference 100 Breast - Matthew Bonny
All Conference 400 free relay - Albert Feinstein, Connor Chaplin,
Robert Lagnese, Justin Beatty
MVP- Connor Chaplin
Most Improved Player Award – Zain Chowdury
Sportsmanship Award – Albert Feistein
Coaches Award – Justin Beatty
Spirit Award – Jayden Sarria
GYMNASTICS
Alyssa Todaro - All County
Alexa Danzi- All County
Alexis Fox- All County
Emily Cruz -All Conference
Emma Beauzil -All Conference
Adriana White -All Conference
Koey Lam -All Conference
Nikki Lam -All Conference
Hailey McHenry -All Conference
Viktoria Doskocil -All Conference
MVP- Alyssa Todaro
Most Improved Player Award – Alexis Fox
Sportsmanship Award – Hailey McHenry
Coaches Award – Nikki Lam
Spirit Award – Koey Lam
GIRLS BASKETBALL
Catherine Perrucci - All County
Angelina Yegoryan - All Conference
Alena Hotaki - Scholar Athlete
MVP- Caitlyn Parda
Most Improved Player Award – Payton Charan
Sportsmanship Award – Gabby Howell
Coaches Award – Nikki Mantzaris
Spirit Award – Alena Hotaki
WRESTLING
All State- Haley Gonzales (4th)
All Conference – Lackshay singh
All Conference- Mohammed Nasar
All Conference- Adrian Gestiada
All Conference- Anthony Reyes
All Conference- Gustavo Cucuyo
MVP- Adrian Gestiada
Most Improved Player Award – Anthony Reyes
Sportsmanship Award – Gustavo Cocuyo
Coaches Award – Lackshay Singh Bala
Spirit Award – Haley Gonzales
BOYS BASKETBALL
All Conference – John Osorno
All Conference – Dominique Glenn
MVP-John Osorno
Most Improved Player Award – Marco Rodriguez
Sportsmanship Award – Aayush Butala
Coaches Award – Omar Cruz
Spirit Award – Faris Dababneh
WINTER CHEERLEADING
MVP- Jillian Fields
Most Improved Player Award – Emeylee Lewis
Sportsmanship Award – Maya Guilfu
Coaches Award – Nicole Reeth
Spirit Award – Samantha Castro
BOYS BOWLING
All League – Sean Kaim
MVP- Sean Kaim
Most Imp roved Player Award – Kamil Haroon
Sportsmanship Award – Aidan Locke
Coaches Award – Ryan Farrell
Spirit Award – Sean Ryan
GIRLS BOWLING
MVP- Maddalena DeRisi
Most Improved Player Award – Grace Rosenstein
Sportsmanship Award – Moncerrat Farias Cisneros
Coaches Award – Amy Columbano
Spirit Award – Jillian Galea
GIRLS TENNIS
**Undefeated Conference Championship at 14-0**
USTA Eastern Long Island Sportsmanship Award - Misha Jain
All Conference- Kimberly Widjaja
All Conference- Bianca Parlog
All Conference- Alexis Christian
All Division - Valentina Tringali
All Division - Abjeet Kaur
All Division - Sruthi Nanugonda
All Division - Eliza Aamir
All Division - Brianna Atis
All Division - Crisbel Verdugo
All Division - Christina D'Costa
All Division - Yasemin Mergen
All Division - Diya Kumar
All Division - Alexis Christian
All Division - Bianca Parlog
All Division - Kimberly Widjaja
MVP Award - Kimberly Widjaja
Most Improved Player Award - Alexis Christian
Sportsmanship Award - Smantha Singh
Coaches Award - Diya Kumar
Coaches Award - Sakshi Kalia
Spirit Award - Val Tringali
GIRLS SWIMMING & DIVING
All County 200 free- Kayla Kulier ** 1:55.23. school record
All Division 100 free- Kayla Kulier***. 54.26 school record
All Conference 200 Free Relay Jennie Zhang, Melanie Unger, Isabella Molina, Kayla Kulier
**200 free relay school record 1:46.92***
All Conference 100 back - Kayla Kulier
All Conference 200 free -Jennie Zhang
All Conference 100 free - Jennie Zhang
All Division 50 free - Jennie Zhang
All Division 100 free - Jennie Zhang
All Conference Diving - Alexa Danzi
All Division Diving - Alexa Danzi
All Conference 500 free - Samantha Taggart
All Conference 400 free relay - Jennie Zhang, Melanie Unger, Samantha Taggart, Kayla Kulier
All Division 200 free relay - Jennie Zhang, Melanie Unger, Samantha Taggart, Kayla Kulier
All Division 400 free relay - Jennie Zhang, Melanie Unger, Samantha Taggart, Kayla Kulier
Scholar Athlete Award- Melanie Unger
MVP Award - Kayla Kulier
Most Improved Award - Stephanie Callan
Sportsmanship Award - Melanie Unger
Coaches Award – Alexa Danz
Spirit Award – Catherine Perrucci
GIRLS SOCCER
*Reached the Playoffs*
Conference Goalie of the Year- Marissa Price
All County- Marissa Price
All County- Olivia Debattista
All County Honorable Mention - Nicole Casper
All County Honorable Mention - Olivia Hoffmann
All Conference - Kalliopi Vangelatos
Senior Scholar Athlete- Christine DiGilio
MVP Award– Marissa Price
Spirit Award – Christine DiGilio
Coaches Award – Olivia Hoffman
Most Improved Award– Maria O’Connell
Sportsmanship Award – Olivia Debattista
Senior All Star Game Participants: Olivia Hoffman, Marisa Price,
Nicole Casper, Maya Villatoro
GIRLS CROSS COUNTRY
*Team reached the NYS Qualifier*
All County – Allison Chun
All Conference- Eva Mathew
MVP Award - Eva Mathew
Most Improved Player Award – Marwa Yasar
Sportsmanship Award- Suchary Subedi
Coaches Award- Allison Chun
Spirit Award- Mayuri Kumar
BOYS CROSS COUNTRY
*Team reached the NYS Qualifier*
MVP Award- Jason Mathew
Most Improved Player Award– Manveer Sahansra
Sportsmanship Award- Mukarram Mehta
Coaches Award- Garrett Viola
Spirit Award- Mahboob Mian
BOYS SOCCER
All County - Chris Costa Connors
All County Honorable Mention - Sean Torlincasi
All Conference - Landon Rasidakis
All Conference - Pedro Escobar
MVP Award – Pedro Escobar
Spirit Award – Armaan Mashriqi
Coaches Award – Sean Torlincasi
Most Improved Award – Marc Loredo
Sportsmanship Award – Malik Mashriqi
FOOTBALL
All County Honorable Mention - Frank Barravechia
All Conference- Anthony Valentino
MVP Award - Frank Barravechia
Most Improved Player Award – Jalen McFarland
Sportsmanship Award- Aidan Masterson
Coaches Award- Anthony Valentino
Spirit Award- Brandon Valle
Senior All Star Game Participants: Frank Barravechia
BOYS VOLLEYBALL
All Conference-Rohan Shah
All Conference -Asher Joo
MVP Award - Rohan Shah
Most Improved Player Award - Aidan Chan
Sportsmanship Award - Jack Beaudette
Coaches Award - Muhammed Cheema
Spirit Award - Sukhie Singh
GIRLS VOLLEYBALL
Amanda Sneyd - All County Honorable Mention
Julianna Olecki- All Conference
MVP Award- Amanda Snyed/ Sasha Ger
Most Improved Player Award - Vanessa Flanagan
Sportsmanship Award- Madison Tarra
Coaches Award- Heather Mane
Spirit Award- Suhani Ranu
CHEERLEADING
MVP Award - Nikki Lam
Most Improved Player Award- Siya Shah
Sportsmanship Award - Sabrina Graceffa
Coaches Award - Emma Kennelly
Spirit Award - Jillian Fields